Interaktif Dokunmatik Akıllı Tahta
  • Interaktif Dokunmatik Akıllı Tahta
  • Interaktif Dokunmatik Akıllı Tahta
  • Interaktif Dokunmatik Akıllı Tahta

Interaktif Dokunmatik Akıllı Tahta

Arma Akıllı Tahta  ile PowerPoint, Word, Exel, PDF ve benzeri dosyalarınızı rahatlıkla kullanın. İnternette gezinin. Dersi akıllı tahta üzerinde anlatırken,  Isterseniz marker kalem kullanarak laminant tahta olarak da kullanabilirsiniz... Tahtayı10 kişi aynı anda kullanabilir, zengin kısayol seçeneği ile hiç akıllı tahta kullanmayanların bile kolaylıkla kullanabilmesine imkan tanır.

  Security policy

(edit with the Customer Reassurance module)

  Delivery policy

(edit with the Customer Reassurance module)

  Return policy

(edit with the Customer Reassurance module)

Arma Akıllı Tahta ile PowerPoint, Word, Exel, PDF ve benzeri dosyalarınızı rahatlıkla kullanın. İnternette gezinin. Dersi akıllı tahta üzerinde anlatırken, gerekli unsurları işaretleyin ve açıklayın. Aynı zamanda internette üzerinde çalıştığınız konu ile ilgili araştırma yapın ve prezentasyonlarınızı görsel ögelerde birleştirerek hazırlayın.

 

Model Arma
İndüksiyon yolu  Kızıl Ötesi İndüksiyon
Yazı Biçimi Kalem veya Parmak 
Çözünürlük 4096*4096
İmleç Hızı  150 nokta/saniye 
Tüketim 80mA
Pc Arayüz USB
Boyut  82 inch
Geçeli İndüksiyon yolu 1632 mm*1145 mm
Ölçüler 1797/1290/40 mm
Çalışma Isısı  (-) 10c 45 c
Çalışma Nem Derecesi %10- %98
Depolama Nem Derecesi (8) 40 c 50 c

 

Akıllı Tahta Nedir? Elektronik Tahta Nedir? Manyetik Tahta Nedir? Dokunmatik Tahta Nedir?

Smart Board interaktif yani akıllı yazı tahtası, SmartTechnologies şirketi tarafından 1991 yılında dünyada ilk interaktif akıllı yazı tahtası olarak üretilip pazara sunulmuştur. İngilizcede smart=akıllı, board=tahta anlamına geldiği için bu teknoloji dilimize akıllı tahta olarak çevrilmiştir. Akıllı tahta değişik şekillerde de kullanılmaktadır ; İnteraktif tahta, elektronik tahta, akıllı yazı tahtası, elektronik yazı tahtası, interaktif yazı tahtası vb.

Akıllı tahta teknolojisini kısaca özetlersek,okullarımızda kullanılan büyüklükte beyaz tahtaların etkileşimli bir ekrana dönüştürülmesi olarak tarif edebiliriz. Peki bildiğimiz beyaz tahta nasıl etkileşimli bir aygıta dönüştürülüyor ? İşte bu sorunun karşılığı akıllı tahta teknolojilerini ayrıştırıyor. Şöyle bir düşünürsek bilgisayarımızın lcd ekranı okullarda kullandığımız boyutlarda dev bir lcd olsun ve bu lcd bir de dokunmatik olsun, neler yapabilirdiniz ? Yapabileceklerinizi sayarak bitirmeniz imkansız gibi... Peki böyle dev bir dokunmatik lcd ekranın maliyeti sizce nedir ?.. Söylemeye bile gerek yok, böyle bir ekran aşırı pahalı olacaktır... Peki bu lcd ekranda ders anlatan, ya da problem çözen öğrencileri bir hayal edin ? Sizce ne kadar bir süre bu dev ve pahalı lcd`miz hayatta kalabilir?.. İşte tüm bu nedenlerle akıllı tahta teknolojileri hayat bulmuştur. Bir akıllı tahta, bahsi geçen hayali dev lcd`mizden çok daha ucuz, çok daha dayanıklı olmalıdır...

Peki alalede bir büyük pasif tahta, nasıl `akıllı tahta` haline getirilebilir? Bunu yapmak için bilgisayarımızın görüntüsünün öncelikle beyaz tahtamıza aktarılması gerekmektedir, bu aktarımı bir projeksiyon cihazıyla halledebiliriz.Aslında bu şekliyle bile tahtamız epey işlevseldir; bilgisayarımızın başında oturan bir öğretmen önceden hazırlanmış eğitim yazılımları sayesinde, çeşitli konuları görsel olarak sınıfa aktarabilir. Ama henüz tahtamız yeterince interaktif, yeterince akıllı değildir. Öğrenci derse kolaylıkla mudahil olamaz, pasif halde dersi izler. Öğretmen de öğrenci kontrölünü kaybetmiş, bilgisayardaki eğitim yazılımıyla uğraşmaktadır. Peki tahtamızı nasıl akıllandırabilir, nasıl interaktif hale getirebiliriz? Bunu yapmak için tahtamızın parmağımızın veya kalemimizin hareketlerini algılayabilir olması gereklidir. Bu tıpkı bilgisayar ekranında fare hareketlerinin algılanması gibidir. Tahta yüzeyi bir çeşit algılayıcıyla kaplı ya da bir çeşit algılayıcıyla taranıyor olsun ve biz tahtaya dokunduğumuz anda algılayıcı tahtanın hangi koordinatında olduğumuzu çözümleyebilsin, olay tamamdır. Artık bir farenin ekranımızda hangi noktada olduğu ve tıklama mı, çift tıklamamı yaptığı algılanıp ona göre program tepkimeleri meydana getirilebilir. Akıllı tahtalar için üretilen yazılım, tahtamız üzerinde gezinen nesnenin hareketlerini çözümleyerek gerekli tepkimeleri verir. Artık tahtamız akıllanmış ve gerekli tepkileri verir hale gelmiştir.

Kısaca özetlersek bir akıllı tahta denildiğinde; bir bilgisayar, tahtamıza bilgisayar ekranını yansıtan bir projeksiyon, tahta yüzeyimizi `okuyan` bir yüzey teknolojisi ve bu teknolojinin okumalarının bilgisayara aktarılması zincirinden bahsetmekteyiz.

Bu yüzeyin nasıl okunduğu akıllı tahta teknolojilerini başlıca üç ana teknolojiye ayırmaktadır.

Akıllı tahtaları ayrıştıran üç temel teknoloji vardır...

1) Klipslerle her standart tahtaya bağlanabilen kızıl ötesi/ses ötesi üniteler.

Bu teknoloji, beyaz tahta yüzeyine monte edilen elektronik kızıl ötesi-ses ötesi algılayıcı ve bu algılayıcıya kızıl ötesi-ses ötesi sinyal gönderen kalem tarzı bir ileticiden oluşur. Sinyal gönderici kalem, algılayıcı cihaza tahtanın hangi koordinatında olduğunu bildirir. Bilgisayara usb yada kablosuz olarak bağlı olan algılayıcı bu koordinat bilgisini bilgisayardaki yazılımına iletir. Bu teknolojinin en iyi yanı, taşınabilir olması ve hemen her beyaz zeminde kullanılabilmesidir. Akıllı tahtada en ucuz fiyatlar bu teknolojideki ürünlerdedir.

OM 088

Особые артикулы

chat Комментарии (0)
Еще нет отзывов.